Регистрация на сдружения и фондации онлайн
LEGAL CONSULT изготвя всички необходими документи за регистрация на юридически лица с нестопанска цел и Ви консултира при избор на такова. След подготовка на документите, LEGAL CONSULT ги заявява за вписване в Търговския регистър. Изцяло онлайн и на достъпна цена.
Какви са стъпките за регистрация на юридическо лице с нестопанска цел – сдружение или фондация онлайн?
Юридическите лица с нестопанска цен биват сдружения и фондации. След последните законови проблеми от 01.01.2018 г., регистрацията на ЮЛНЦ се извършва само пред Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ. Сдружението от своя страна бива сдружение в частна или в обществена полза. Регистрацията на сдружение и на фондация като процес наподобява регистрацията на фирма. За учредяване на сдружение в частна полза са необходими три или повече учредители, а за обществена полза 7 или повече учредители. Необходими са данни на учредителите – имена, ЕГН, адрес. За регистрацията на сдружението, е необходимо на първо място да се проведе учредително събрание. На учредителното събрание е необходимо да се вземат решения относно следните:
- Вземане на решение за учредяване на Сдружение с нестопанска цел и определяне на параметрите му;
Параметрите са:
- Наименование;
- седалище и адрес на управление;
- определяне на вида на дейност – обществена полза или в частна полза (и двете се финансират със собствени средства, като например всеки член внася годишно по Х лева. Разбира се, ако някой от членовете не си плати членския внос, няма да има последствия за него, освен ако с изрично решение не бъде изключен от сдружението. Финансирането може да става и посредством дарения (ако е в частна полза се дължи данък при всяко дарение, а ако е в обществена полза не се дължи данък при дарение) и/или организиране на мероприятия – обучения, курсове, презентации и т.н. Сдружението в обществена полза е нужно веднъж годишно да представя доклад за дейноста си (Ние от BG бихме могли да съдействаме и за него допълнително) и подлежи на по-строг финансов контрол, отколкото това в частна полза. В обобщение би могло да се каже, че ако сдружението е в обществена полза създава повече възможности за развитие и дейност, но и се налага да му се отделя повече внимание от Управителния му съвет и/или от членовете му. Във всеки случай обаче е необходимо да се подава веднъж в годината финансов отчет от счетоводител (Ние от LEGALCONSULT.BG бихме могли да съдействаме и в тази част);
- цели (например обединяване чрез формиране на мрежа от хора с общи интереси/професия, обмен на информация, огласяване на проблемите им, и др.).;
- средства за постигане на целите – например членски внос, дарения, организиране на семинари и обучения, доброволен труд от членовете;
- предмет на дейност – с какво ще се занимава сдружението – например срещи между членовете за обсъждане на проблемите в сферата; семинари и др.
- органи на Управление – Общо събрание, което се състои от всички членове на сдружението и Управителен съвет, който се състои най-малко от три лица – Председател, зам.председател и член. Управителният съвет е нужно на свое отделно заседание да реши кой да бъде Председател, кой да бъде Зам.председател и кой да бъде само член на Съвета. За тази цел се изготвя допълнителен протокол. Органите на управление имат определени права, които са съгласно закона.
- Представителство – кой ще представлява сдружението
- Срок – може да е безсрочно.
- Изготвяне и приемане на Устав на Сдружението;
- Избор на членове на Управителния съвет – три лица;
- Изисквания за членство;
- Определяне на членски внос, ако има такъв. Би могло да се посочи, че членският внос е Х лева и всеки член следва да го внесе в срок от 1 месец от регистрацията на Сдружението.
След като бъде регистрирано сдружението, е необходимо да се състави протокол от заседание на Управителния съвет на сдружението, за приемане на вътрешни правила за контрол и предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма на сдружение, както и самите правила.
След като бъде регистрирано сдружението, е необходимо да се изотвят и вътрешни правила и процедури във връзка със Защитата на личните данни и новите правила съгласно европейското законодателство.
При регистрация на фондация, законовите изисквания са сходни. Фондация се учредява приживе или по случай на смърт с едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на нестопанска цел. За учредяване на фондацията приживе е необходимо актът да бъде с нотариално заверени подписи. В учредителния акт се посочват:
- наименованието;
- седалището;
- целите;
- видът на дейност;
- предоставеното имущество;
- органите на фондацията;
- клоновете;
- правилата относно правомощията на органите;
- правилата относно начина на представляване;
- срокът, за който е учредена фондацията.
*ГАРАНЦИЯ за качество – в случай, че не се справим с възложената задача или не сте доволни, Ви връщаме парите за заплатения хонорар!
Цени за регистрация на сдружения и фондации
Супер изгодни цени за регистрация на сдружение или фондация
Регистрация на ЮЛНЦ
Регистрация на сдружения и фондации онлайн
Ние ще Ви съдействаме за регистрация на сдружение или фондация изцяло онлайн